آلومینیوم شمش آلومان کار ورق کویل ضخامت قزوین
پنجشنبه, 26 فروردین,1400

رویدادها

رویدادها

صنایع جهان در سال ۲۰۱۷

صنایع جهان در سال ۲۰۱۷

نشریه اکونومیست طبق روال هرساله در آستانه سال نوی میلادی پیش بینی خود را از وضعیت صنایع مختلف جهان در سال پیش رو منتشر کرده است.

 

مسال این پیش بینی ها به نفع اقتصادهای نوظهور چرخیده و پیش بینی شده است که افزایش تقاضا برای نفت، قیمت نفت را به بشکه ای ۵۴ دلار افزایش می دهد اما این کمتر از رقمی است که بتواند هزینه های عربستان سعودی را در سطح باثباتی حفظ کند، بنابراین هزینه های این کشور به ۵ درصد تولید ناخالص داخلی آن که معادل نصف میانگین جهانی است، افت خواهد کرد.

در چنین شرایطی اما هندوستان به مدد صنعت خودرو خود و افت تقاضا برای خودروهای چینی فضای زیادی برای پیشرفت داردچون در این کشور به ازای هر هزار نفر تنها ۲۱ خودرو وجود دارد. از سوی دیگر خرده فروشی کشورها به فشار بر بازار کالاها بستگی دارد و پیش بینی می شود خرده فروشی برزیل تنها ۲درصد رشد کند و خرده فروشی ونزوئلا افت ۲۵درصدی را تجربه خواهد کرد. گذشته از این پیش بینی های کلی، وضعیت حوزه های مختلف صنایع جهان نیز به تفکیک به شرح زیر ارائه شده است.

صنایع هواپیماسازی

سوخت ارزان برای هواپیماسازان یک موهبت دوگانه است. در کنار تسهیلات اعتباری، شرکت های هواپیمایی سود خوبی کسب می کنند و تقاضا برای هواپیما افزایش می یابد. از سوی دیگر اما تقاضا برای مدل های کم مصرف تر که تولیدکنندگان بر آن تمرکز کرده اند، دچار افت می شود. موسسه رتبه سنجی مودیز اما پیش بینی کرده است که در مجموع سود شرکت های هواپیماسازی به اوج خود خواهد رسید چون در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال پیش از آن ۷ درصد بیشتر جت های خود را تحویل خواهند داد. شرکت های هواپیمایی نوپا مشتریان مشتاق شرکت های بزرگ هواپیماسازی هستند و جت های باریک پیکر را ترجیح می دهند.

این خبر خوبی برای ایرباس است؛ سفارش ها برای یک مدل دارای موتور جدید با نام «ای ۳۲۰ «نئو» حدود ۵۰درصد بیشتر از محصول مدل ۷۳۷ مکس شرکت بوئینگ است که قرار است در سال ۲۰۱۷ عرضه شود. قرار است هواپیمای پهن پیکر «ای ۳۳۰ نئو» که رقیب ارزان تر مدل ۷۸۷ بوئینگ است، پس از آن در سال ۲۰۱۷ عرضه شود. با توجه به همه این پیش بینی ها، این شرکت اروپایی خواهد توانست تقریبا مساوی با رقیب آمریکایی خود سهم بازاری کسب کند.

 

معادن و فلزات

سال ها کاهش قیمت به شرکت های معدنی آسیب وارد کرده است. خوشبختانه بسیاری از این شرکت ها با اندازه ای کوچک تر وارد سال ۲۰۱۷ می شوند. سرمایه گذاری کلان روی معادن جدید زغال سنگ برای تغذیه کردن رونق اقتصادی چین، راه را برای کاهش هزینه ها باز کرده است: تولیدکنندگان فلزاتی مانند فولاد و آلومینیوم فعالیت های شان را تعطیل کرده اند. بی اچ پی بیلیتون که بزرگ ترین شرکت معادن و فلزات جهان محسوب می شود، رکورد زیان را ثبت کرده است اما قصد دارد طی دو سال منتهی به ژوئن ۲۰۱۷ سود بهره وری را به ۲/ ۲ میلیارد دلار برساند. درپی بهبود چشم انداز اقتصادی، شرکت های معدنی در سال ۲۰۱۷ از افزایش قیمت ها منتفع خواهند شد. شاخص قیمت کالاهای صنعتی واحد اطلاعات اکونومیست تا نزدیک به ۸ درصد افزایش خواهد یافت. با این وجود قیمت فلزات از این روند افزایشی بهره چندانی نخواهد برد. اشتهای چین برای کالاها به سطحی که قبلا بود بازنخواهد گشت اما مقداری از شکاف به وجود آمده در تقاضا از طرف کشورهای جنوب شرق آسیا و هند پر خواهد شد.

در مورد فولاد، در شرایطی که ظرفیت مازاد همچنان وجود خواهد داشت، تولید در چین که بزرگ ترین کشور تولیدکننده و مصرف کننده فولاد جهان به شمار می رود، کمتر از یک درصد کاهش خواهد یافت. چین ۲۵ درصد بیش از نیاز خود فولاد خام تولید خواهد کرد اما تولیدکنندگان غربی از وضع تعرفه های جدید از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا بر برخی از کالاهای چینی سود خواهند برد. قیمت فولاد تا ۵/ ۴ درصد افزایش خواهد یافت. فلز روی تنها فلز عمده ای خواهد بود که قیمت آن از سطح قیمت سال ۲۰۱۱ فراتر خواهد رفت. قیمت این فلز در سال ۲۰۱۷ به طور متوسط ۲۵درصد افزایش خواهد یافت. اما چشم انداز مس و آلومینیوم به این خوبی نخواهد بود؛ کاهش عرضه و افزایش تقاضا آنقدر نیست که بتواند موجب افزایش قیمت این دو فلز شود. اما طلا همچنان جذاب خواهد بود. نرخ بهره پایین در بسیاری از کشورهای جهان موجب خواهد شد سرمایه ها به سمت طلا روانه شوند.

خرده فروشی

غول های سنتی خرده فروشی و کالاهای مصرفی از سوی شرکت های آنلاین و فعالان بازارهای نوظهور مورد تهدید قرار خواهند گرفت. شرکت وال مارت برای رقابت با شرکت آن لاین آمازون در دوره ۲۰۱۷-۲۰۱۶ مبلغ ۲ میلیارد دلار در زمینه ارائه خدمات خواربار، انبارها و اپلیکیشن تلفن همراه سرمایه گذاری خواهد کرد. وال مارت که بزرگ ترین خرده فروش جهان محسوب می شود در سال ۲۰۱۷ سرگرم وفق دادن خود با بازار تجارت الکترونیکی خواهد بود. در سال ۲۰۱۷ حجم فروش خرده فروشی در سراسر جهان ۳ درصد رشد خواهد کرد زیرا نااطمینانی های سیاسی و اقتصادی موجب کاهش تقاضا خواهد شد.

خرده فروشی در بازارهای نوظهور نیز ناامیدکننده خواهد بود. در سال ۲۰۱۷ به دلیل تحریم های اتحادیه اروپا، حجم فروش خرده فروشی در روسیه رشد چندانی نخواهد کرد. در برزیل رشد خرده فروشی حتی به ۲ درصد نخواهد رسید، در ونزوئلای مصیبت زده خرده فروشی تا ۲۵ درصد سقوط خواهد کرد. در چین، خرده فروشی رشد ۶ درصدی را ثبت خواهد کرد که با توجه به استانداردهای این کشور رقم ناچیزی محسوب می شود. اما خرده فروشی در هند با رشد ۷ درصدی رو به رو خواهد شد و اکثر شرکت ها به این کشور جذب خواهند شد. شرکت آیکیا در اواخر سال ۲۰۱۷ وارد بازار هند خواهد شد.

از سوی دیگر، هزینه مصرف کنندگان برای مواد غذایی، نوشیدنی و تنباکو تا ۵ درصد رشد خواهد کرد. در سال ۲۰۱۷ دو شرکت بزرگ تولیدکننده نوشیدنی«سبمیلر» و «انهایزر بوش اینبیف» ادغام خواهند شد و شرکت جدیدی که از ادغام آنها به وجود می آید حدود ۳۰ درصد از فروش جهانی ماء الشعیر و حدود ۵۰ درصد از سود آن را به خود اختصاص خواهد داد.

 


  • صنایع جهان در سال ۲۰۱۷


3Article Rating


ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.